Česká kinematografie se může pochlubit celou řadou úspěchů na poli světového filmu, a to včetně prestižních ocenění Oscar. Podívejme se na podrobný přehled vítězů, nominací a filmů, které se zasloužily o reprezentaci českého umění na mezinárodní úrovni.
Vítězové Oscara: České filmy, které získaly nejprestižnější ocenění
Obchod na korze (1965)
První československý film, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, natočili Ján Kadár a Elmar Klos. Příběh zasazený do období druhé světové války sleduje skromného tesaře Tóna Brtka, který se stane arizátorem malého obchodu židovské vdovy. Film je silnou výpovědí o lidské slabosti, morálce a tragédii holokaustu.
🎥 Hlavní herecké výkony: Jozef Kroner jako Tóno Brtko a Ida Kamińska, která za svou roli získala nominaci na Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli.
👉 Zajímavost: Film vznikl podle novely Ladislava Grosmana, jehož díla byla silně inspirována vlastním prožitkem války.
Ostře sledované vlaky (1966)
Druhý československý vítěz Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film je adaptací stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Režisér Jiří Menzel zde brilantně zachytil tragikomický příběh mladého železničáře Miloše Hrmy, jehož život během druhé světové války ovlivňuje láska, dospívání i dramatické okolnosti.
🎥 Postavy: Václav Neckář jako Miloš Hrma, Josef Somr jako svůdný průvodčí Hubička a Jitka Zelenohorská jako krásná Máša.
👉 Proč je tento film důležitý: Film je ikonou československé nové vlny, oslavuje poetiku všedního života a ironicky reflektuje válečné i osobní tragédie.
Kolja (1996)
Třetí český vítěz Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film vypráví dojemný příběh o starším muži a malém ruském chlapci, kteří se zpočátku nechtěně stanou součástí života toho druhého. Režisérem filmu byl Jan Svěrák, scénář napsal jeho otec Zdeněk Svěrák, který si zahrál i hlavní roli stárnoucího hudebníka Louky.
🎥 Kolja herci: Vedle Zdeňka Svěráka si získal srdce diváků malý Andrej Chalimon jako Kolja.
👉 Zajímavost: Film nejenže získal Oscara, ale stal se jedním z komerčně nejúspěšnějších českých filmů v zahraničí.
Amadeus (1984)
Ačkoli byl Amadeus natočen během Formanova působení v emigraci, jeho české kořeny jsou nepopiratelné. Film sleduje život a rivalitu mezi skladateli Wolfgangem Amadeem Mozartem a Antoniem Salierim. V režii Miloše Formana vzniklo dílo, které získalo celkem osm Oscarů, včetně Oscara za nejlepší film a nejlepší režii.
🎥 Zajímavost: Film byl natáčen v Praze, kde české lokace včetně Stavovského divadla vytvořily autentickou atmosféru 18. století.
👉 Amadeus Miloše Formana je považován za jeden z nejlepších životopisných filmů všech dob.
Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)
Další mistrovské dílo Miloše Formana, natočené v emigraci, získalo Oscara v pěti hlavních kategoriích, včetně nejlepšího filmu a nejlepší režie. Drama sleduje život v psychiatrické léčebně a boj svobodomyslného pacienta proti autoritativní vrchní sestře. Famózní herectví v tomto filmu předvedl Jack Nicholson.
🎥 Proč je ikonické: Film je hlubokou studií lidské individuality a síly vzdoru vůči systému.
👉 Miloš Forman a jeho oscarové filmy dokázaly přenést českou poetiku a důraz na lidskost na světové plátno.
České filmy nominované na Oscara
Lásky jedné plavovlásky (1965)
Režisér Miloš Forman zde zachytil příběh mladé dívky Anduly, která hledá lásku a štěstí ve světě plném všednosti a sociálních omezení. Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
🎥 Zajímavost: Tento hořkosladký příběh je jedním z nejvýznamnějších děl československé nové vlny.
Vesničko má středisková (1985)
Komediální perla režiséra Jiřího Menzela, která vypráví o životech a vztazích obyvatel jedné malé vesnice. Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film díky svému nenápadnému humoru a poetice.
🎥 Proč je významný: Vesnička zůstává milovanou klasikou české kinematografie, která oslovuje generace diváků.
Obecná škola (1991)
Režijní debut Jana Svěráka, který čerpá ze vzpomínek jeho otce Zdeňka Svěráka, vypráví příběh o dětství, autoritě a hodnotách. Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Želary (2003)
Příběh lásky a přežití v odlehlé horské vesnici během druhé světové války. Film režíroval Ondřej Trojan a byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
🎥 Zajímavost: Dílo přitahuje svou emotivností, autenticitou a působivými výkony.
Musíme si pomáhat (2000)
Režisér Jan Hřebejk vytvořil dramatický příběh odehrávající se během nacistické okupace, který zkoumá morální dilemata a lidskou odvahu. Nominace na Oscara potvrzuje, že jde o výjimečné dílo české kinematografie.
Honorable mentions: Filmy, které kandidovaly na Oscara, ale nebyly vybrány
Lekce Faust (1994) – Jan Švankmajer přinesl originální a surrealistickou interpretaci známého mýtu.
Je třeba zabít Sekala (1998) – Temné drama Vladimíra Michálka o vině a trestu.
Návrat idiota (1999) – Moderní příběh inspirovaný Dostojevského literaturou.
Tmavomodrý svět (2001) – Jan Svěrák přiblížil české piloty v RAF během druhé světové války.
Divoké včely (2001) – Intimní portrét venkovského života od režiséra Bohdana Slámy.
Alois Nebel (2011) – Animované drama Tomáše Luňáka zaujalo svým vizuálním stylem.
Pocta české kinematografii
České filmy, které se probojovaly na Oscary, jsou důkazem kvality a jedinečnosti naší kinematografie. Jejich příběhy, postavy i tvůrci přinášejí univerzální témata, která oslovují diváky po celém světě.
Chcete si připomenout tyto legendární okamžiky českého filmu? Prohlédněte si originální filmové plakáty těchto děl na plakatu.cz a objevte kouzlo filmových klasik v podobě sběratelských filmových plakátů.